Fotovoltaické panely industry online sk 2024Investície do zelených riešení sa z lákavých marketingových kampaní dostali do výrobných stratégií s cieľom znížiť vyprodukované množstvo emisií a tiež náklady spojené so spotrebovanou energiou. Podniky majú možnosť požiadať o finančnú podporu aj Európsku úniu.

Energetická nezávislosť

Ekologické riešenia, ktoré spoločnosť zaradí do svojho strategického plánu predstavujú predpoklady k očakávaným zmenám na úrovni chodu celej spoločnosti a v prípade firiem so značným podielom na národnom trhu dochádza tiež k zvyšovaniu vplyvov na menšie subjekty. Zelené investície v oblasti obnoviteľných zdrojov energie (OZE) poskytujú podnikom výhody z hľadiska zníženia energetickej závislosti a návratnosti počiatočnej investície, ktorá je spomedzi aktuálne dostupných energetických riešení časovo najrýchlejšia. Transformácie v energetickej sfére nadobudli vyššiu mieru pozornosti (najmä v poskytovaní dotácií a financií z fondov) v čase vypuknutia vojnového konfliktu, kedy začali lídri jednotlivých štátov realizovať plány s cieľom odpútať sa od plynu dovážaného z Ruska, a to nielen zmenami dodávateľských zdrojov, ale aj snahou zatraktívniť OZE spoločnostiam s vysokou spotrebou energie.

Dekarbonizácia priemyslu

V júni 2023 bola oficiálne oznámená výška finančnej podpory pre tri podniky, ktoré svojimi výrobnými procesmi výrazne prispievajú k tvorbe emisií na Slovensku. Celková suma 317 mil. eur pochádza z plánu obnovy pre zelené investície a podporí dekarbonizáciu, a teda zníženie množstva emisií, v U. S. Steel Košice, Danucem Slovensko a Wienerberger. "Prostredníctvom týchto projektov Slovensko po ich realizácii najneskôr do roku 2026 zníži emisie o viac ako tri milióny ton ekvivalentu oxidu uhličitého ročne," uviedol súčasný minister životného prostredia Milan Chrenko. Spoločnosť U.S Steel Košice získa 300 mil. eur určených pre inštaláciu elektronických pecí a zvyšné financie budú v približne rovnakej miere rozdelené medzi Danucem Slovensko pre dekarbonizáciu cementu a Wienerberger pre dekarbonizáciu výrobného procesu tehál.

Dekarbonizácia priemyslu industry online 2024

Fotovoltika podporí ESG reporting

ESG (Environmental, Social and Governance) predstavuje štýl riadenia spoločnosti so zreteľom na spoločenský vplyv zahŕňajúci ľudské zdravie, stav životného prostredia a zodpovedný prístup k využívaniu prírodných zdrojov pre potreby vykonávania činnosti daného podniku. Inštalácia zariadení využívajúcich OZE a ich uvedenie do prevádzky zabezpečuje vzostup v rámci spoločenskej zodpovednosti, a tak aj odlíšenie od ostatných konkurenčných firiem. V súčasnosti sa do väčšieho povedomia spoločností dostávajú fotovoltické zariadenia, ktorých výrobcovia a dodávatelia postupne rozširujú svoje predajné ponuky o riešenia na mieru, ktoré sú založené na špecifických požiadavkách podniku a energetické pokrytie nie je možné uskutočniť prostredníctvom štandardne dostupných zariadení. Takýmito príkladmi môžu byť výrobné giganty s plánovanými investíciami v nadpriemerných výškach, ale takisto môže ísť o malé podniky so snahou využiť finančnú podporu štátu a Európskej únie, avšak bez dostatočných informácií ohľadom správneho a efektívneho výberu fotovoltických zariadení. Pre dosiahnutie cieľovej percentuálnej efektivity je pri veľkých firmách kľúčová závislosť od výšky investície, ale taktiež od financií vyčlenených pre vytvorenie a spravovanie sekcie energetického manažmentu so zodpovednosťou za navrhované a následne realizované pokrokové riešenia. Malé podniky by sa mali sústrediť na pozorný výber dodávateľa a odborného poradcu, pričom je nevyhnutné prvotné určenie očakávaného cieľa, a teda percentá, ktoré sa vo finále budú podieľať na spotrebe energie.    

Fotovoltaické panely industry online sk 2024 zelena energia

Energetický audit

Cieľom energetického auditu je oboznámenie samotnej spoločnosti so sumarizáciou energetických nárokov za určité časové obdobie, ale predovšetkým s návrhmi činností a zmien, ktorých uskutočnením dôjde k zníženiu celkovej spotreby energie. Zákon o energetickej efektívnosti č. 321/2014 Z. z. ustanovuje, že v prípade veľkých podnikov je nutné realizovať energetický audit jedenkrát za štyri roky, zatiaľ čo povinnosť malých a stredných podnikov v tomto smere vzniká iba v prípade, ak podnik prejaví záujem o finančnú podporu, ktorej získanie závisí aj od záznamu z vykonaného energetického auditu.

Program Slovensko (2021-2027)

V Programe Slovensko je zahrnutá suma 13 mld. eur, ktorej jediným zdrojom sú eurofondy a ich prerozdelením by sa mala dosiahnuť najmä vyššia kvalita života Slovákov bez regionálnych rozdielov a priblíženie sa Slovenska k európskemu životnému štandardu. Pre Zelenšie Slovensko sú vyčlenené 4,2 mld. eur, čo sa odvíja od európskeho cieľa k nízko uhlíkovej Európe.  Významnou súčasťou programu je Fond na spravodlivú transformáciu, ktorý priamo odpovedá na otázku podnikov vo vybraných oblastiach Slovenska ohľadom finančného zdroja, z ktorého môžu zainteresované podniky čerpať financie pre účinný a efektívny prechod na OZE. Hlavným zámerom fondu ostáva podpora a prispetie k uhlíkovej neutralite krajiny, a to sumou 441 mil. eur. Eurofondy pre energetickú transformáciu sú cielené na lokality, v ktorých sú sociálne, environmentálne a hospodárske faktory prekážkami pre nezávislú energetickú transformáciu. Ku konkrétnym lokalitám patrí región Horná Nitra, Košický a Banskobystrický kraj.

Fotovoltaické panely industry online sk 2024

text: Zuzana Bánska

foto zdroj: https://unsplash.com

Banner Headline 1920x590px 02

INFOSERVICE